FANDOM


Afrihili (ISO afh) es un lingua construida entra 1967 e 1970 par la istoriste ganaian K. A. Kumi Attobrah, per usa como un lingua franca tra tota de Africa. La nom es un combina de Africa e suahili.

La vocabulo es prendeda de linguas varios de Africa, la fonolojia e gramatica es de suahili, akan, e alga otra linguas, e la semantica es multe influeda par engles.

Spele e pronunsiaEdit

La lingua usa la alfabeta latina de 26 leteras, plu ɛ e ɔ, cual ave la sonas cual los ave en la lingua ganaian e en la alfabeta fonetica internasional. J e y e du leteras duple, ch e sh, sona como en engles e suahili (dʒ, j, tʃ, e ʃ).

Nomes propre es speleda fonetical, no con se spele orijinal. Per esemplo "Hastings" es speleda Hestins.

Afrihili no ave tonos. La asentua es a la vocal ante la vocal final. Un sinia de esclama veni a la comensa de un proposa, cual fini normal con un virgula o un punto. Sinias de demanda veni a la fini de un frase.

GramaticaEdit

La gramatica es simil a lo de Suahili, con la ajunta de un triangulo de vocales, cual es plu como Akan e es sentral a la infletas de Afrihili. Per multe usos, on cambia un vocal con un otra:

  • a < > o
  • e < > ɔ
  • i < > u

No usada per esta es la vocal ɛ.

Tota nomes, e sola nomes e ajetivos cual altera nomes, comensa con un vocal. Per la singular, esta vocal difere de la vocal final; Per la plural, esta vocal deveni la mesma como la vocal final. Per esemplo:

  • omulenzi (xico) deveni imulenzi (xicos)
  • oluga (lingua) deveni aluga (linguas)

Nomes cual deriva de verbos o ajetivos reseta un vocal prima cual es la oposa de la vocal final. Per esemplo:

  • pinu (determina) deveni ipinu (la determina)

Si tota vocales de la verbo o ajetivo es la mesma, on usa ɛ-. Per esemplo:

  • mono (desonora) deveni ɛmono (un desonora)
  • kana (un) deveni ɛkana (unia)

On crea la infinitivo par ajunta -de. Esta es usada per suproposas, per esemplo:

  • Kre tumilɔ dinga-de, nuliwate (car no es posible continua, nos reveni)

Nomes verbal es derivada de la infinitivo par ajunta ɔ-:

  • soma (leje), somade (leje, infinitivo), ɔsomade yɛ papa (leje es bon)
  • karati (recolie), ɔkaratide (recolie, nom verbal), ukarati (un recolie)

En reversa, nomes cade se vocales prima per deveni verbos e, con la cambia de la vocal final, ajetivos:

  • etogo (un casa) > togo (usa un casa)
  • umeme (eletrica) > memɔ (eletrical)

Partisipios es formida con mɛ-, con la vocales propre per nomes o ajetivos:

  • wako (gida un veculo) > ɛmɛwako (gidor) > mɛwaka (gidante)

Un formula verbal es formida con prefisas per la sujeto segueda par prefisas per la tempo. Si un nom es usada per la sujeto, la prefis per sujeto no es usada. La ojeto segue la verbo como un parola separada:

  • jira (espeta) > mingijira lε (me espeta el)

La pronomes:

  • mi (me)
  • wu (tu)
  • le (el)
  • yo (lo)
  • nu (nos escluinte)
  • nɛu (nos incluinte)
  • ku (vos)
  • fu (los)

Per indica la posese, la pronomes cade se vocal e es prefisada a la nom:

  • l'arafi (la se letera)
  • w'agoji (la tu mone)

La tempos, modos, e aspetas:

  • li- (pasada, ia)
  • ta- (futur, va)
  • lii- (pasada abitual)
  • taa- (futur abitual)
  • yɛɛ- (presente abitual)
  • re- (presente continual)
  • ri- (pasada continual)
  • ngi (dependente, ta)
  • nge (sujuntiva, ta debe)
  • lo (perfeta)

La presente no es marcada.

Per esemplo:

  • du (come)
  • lɛdu (el come)
  • nɛtadu (tu e me come)
  • fulidu (los come)
  • miyɛɛdu ɛn zinga (me come abitual a matina)
  • miliidu ɛn zinga (me ia come abitual a matina, en la pasada)
  • miredu (me es comente)
  • nuridu (nos ia es comente cuando...)
  • kama kungiwa, kungidu (si vos ta veni, tu ta come)
  • ni omuntu lodu (la om ia come ja)

U- formi proposas relativa (como "ci" o "cual")

"Esta" e "acel" es ki e ka. Los pote aveni ante la nom, o pos la nom con un copia de la silaba final de la nom:

  • Ki omulenzi, omulenzi kinzi (esta xico)
  • Ka omukama, omukama kama (acel re)

Alga sufisas es silabas plen, pe -wi (deveni):

  • sana (bevi), sanawi (ebri)
  • furaha (felis), furahawi (deveni felis)

Ma la plu ave un vocal resonante, la mesma como la vocal final de la radis, pe con -bw- (pasiva) o -t- (-able):

  • bona (vide), bonabwa (es videda)
  • bonata (vidable), dutu (comable)

Per indica un parte de un grupo, on usa o la sufisa -n o la particula pe, con la ordina reversada de parolas:

  • Nun kisi o kisi pe nu (alga de nos)
  • imulenzin kisi o kisi pe imulenzi (alga de la xicos)

Cuando un ajetivo o numero segue un nom, lo reseta un voca prima la mesma como la nom ("acorda gramatical"), e ance la sufisa -n:

  • oluga ozurin na opapan (un lingua plasente e bon)
  • kana oluga, oluga okanan (un lingua)

EspresasEdit

Zuri lu – Bon dia
Zuri zinga – Bon matina
Zuri masa – Bon posmediadia
Zuri dani – Bon sera
Zuri bali – Bon note
Jo koni – Vade pronto
!|Afuraho – Salute!
Sama papa obeka al dude – Trova un bon loca per come
Kama mingipewa l'arafi gaba milijo paasa, mingijira lε. – Si me ta reseta se letera ante ce me vade a via, me ta espeta el

ReferesEdit

K. A. Kumi Attobrah: Ni Afrihili Oluga. The African Continental Language (First Edition, 1970; Second Edition, 1973)

FonteEdit

http://en.wikipedia.org/wiki/Afrihili

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.